Trabzon Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Unutulmaya yüz tutmuş Çaykara dilli kavalı Almanya’da nefes buldu

TRABZONLU TÜRKÇE ÖĞRETMENİ MAHMUT YİĞİT, ALMANYA’NIN STUTTGART ŞEHRİNDE DÜZENLENEN TÜRK KÜLTÜR GECESİ ETKİNLİĞİNDE HERKES TARAFINDAN ÇOK DA BİLİNMEYEN ÇAYKARA İLÇESİNE AİT DİLLİ KAVALI TANITMA FIRSATI BULDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Unutulmaya yüz tutmuş Çaykara dilli kavalı Almanya’da nefes buldu
219 views
15 Kasım 2021 - 10:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trabzonlu Türkçe öğretmeni Mahmut Yiğit, Almanya’nın Stuttgart şehrinde düzenlenen Türk Kültür Gecesi etkinliğinde herkes tarafından çok da bilinmeyen Çaykara ilçesine ait dilli kavalı tanıtma fırsatı buldu.

Trabzon Çaykaralı Türkçe Öğretmeni Mahmut Yiğit (36) Trabzon il merkezinde yaptığı Türkçe öğretmenliği görevinin ardından eğitim hayatını kazandığı sınavlar ve mülakatla Almanya’da 5 yıllık bir “Kültür ve Öğretmenlik” görevi ile yurtdışı eğitimi ile sürdürüyor. Bu yıl Almanya’da görevine başlayan Türkçe Öğretmeni Mahmut Yiğit, Ulm Odak Kültür Derneği ve Stuttgart Turkuaz Türk Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen gecede Trabzon’un Çaykara ilçesine ait olan dilli kavalı tanıtma fırsatı buldu.

Yiğit, kavalı ile yöresel “yol havası” ezgisini çalarken, farklı ortamlarda Çaykara dilli kavalını tanıtmaya çalıştığını söyledi. Mahmut Yiğit “Bu kaval Uzungöl, Çaykara, Sürmene ve bir kaç bölge civarında kullanılmaktadır. Son yıllarda bu enstrümanı bölgede çalan ve tanıyan çok az kişi kaldı. Bölgede insanlar hayvanlarını eskiden köyden yaylalara çıkarırken bu kavalı kullanırdı. Ayrıca bu kaval ile horon da çalınabilmekte ve her çalınan notalarda, melodilerde kesintisiz, duraksız bir şekilde çalınabiliyor” dedi.

Türk dilini ve kültürünü Almanya’da yaşayan Türk çocuklarına aktarmak ve asimile olmalarını engellemek için düzenlenen geceye Alman davetliler de ilgi gösterirken, Alman Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin de yer aldığı etkinlik yaklaşık 5 saat sürdü. Organizasyonda şairler, yazarlar, tiyatrocular ve müzik grupları da yer aldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.