Trabzon Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Doğu Karadeniz’in radar üsleri

TRABZON’UN AKÇAABAT İLÇESİNE BAĞLI MERSİN MAHALLESİ TEPESİNDE KURULAN RADAR ÜSSÜ DE, 2012 YILININ SON AYLARINDAN DEVREYE GİRDİ. 571 RAKIMLI MERSİN TEPESİ’NDE YAKLAŞIK 6 MİLYON TL’YE MAL OLAN RADAR ÜSSÜ İLE ORDU-SARP ARASINI KAPSAYACAK 200 KİLOMETRELİK ALANDA METEOROLOJİK VERİLER TAKİP EDİLİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Doğu Karadeniz’in radar üsleri
183 views
03 Şubat 2021 - 12:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde birbirine yakın tepelerde kurulan radar üsleri ile Doğu Karadeniz’in hava trafiği dijital ortamda sağlanırken, hava durumundaki değişiklik ise önceden tespit ediliyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Mersin mahallesinde hakim bir tepeye kurulan radar istasyonuyla Trabzon Havalimanı 1957 yılından bu yana kullandığı manuel sistemden dijital sisteme geçti. Bu sistem ile Trabzon Havalimanı’nın sorumluluk sahasındaki uçuşlar, radar merkezi ile dijital ortamda çok daha hızlı ve güvenli şekilde yönlendiriliyor. İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Dalaman ve Bodrum’daki merkezlerin ardından 7. radar merkezi 2013 yılında Trabzon’da devreye girerken, helikopter pistinin de yer aldığı radar istasyonu, uluslararası standartlara göre inşa edildi.

Yaklaşık 200 mil yarıçapındaki bütün uçakları görme yeteneğine sahip

2013 yılına kadar Trabzon Havalimanı’nda manuel yöntemlerle hizmet verilirken, kontrolörler pilotlara pozisyonlarını sorarak, onların bildirdiği pozisyonlara ve kendi görüş alanındaki uçakların pozisyonlarına göre uçakları yönetiyordu. Alçalma, tırmanma talimatları ise uçakların kaptanları tarafından verilen bilgilere ve talimatlara göre yapılıyordu. Uçakların yaklaşması, indirilip kaldırılması bu şekilde sağlanırken, uçaklar 2013 yılında itibaren yeni kurulan radar sistemi sayesinde Trabzon’da daha güvenli iniş kalkış yapabiliyor. Mersin mahallesindeki tepeye kurulan radar istasyonu, yaklaşma sisteminin bir parçası oluyor. Bu radar, Trabzon Havalimanı’na gelen, Trabzon’dan kalkan ve hava sahasını kullanan uçaklarla ilgili aldığı görüntüleri Trabzon Havalimanına aktarıyor. Trabzon Havalimanı da ekrandan uçağın konumunu takip edip uçağı yönlendiriyor. Uluslararası standartlara göre inşa edilen radar sistemi, yaklaşık 200 mil yarıçapındaki bütün uçakları görme yeteneğine sahip.

Radar üssünde 200 kilometrelik alanda meteorolojik veriler takip ediliyor

Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Mersin mahallesi tepesinde kurulan Radar Üssü de 2012 yılının son aylarından devreye girdi. 571 rakımlı Mersin Tepesi’nde yaklaşık 6 milyon TL’ye mal olan radar üssü ile Ordu-Sarp arasını kapsayacak 200 kilometrelik alanda meteorolojik veriler takip ediliyor. Bölgede özellikle ani yaşanan sel baskınları, şiddetli yağışlar lokal olarak 2 saat öncesinden tahmin edilip yetkililer uyarılıyor. Radar üssü lokal yağışlarda, nokta tespitinde önemli veriler verirken, radar üssü İzmir ve Samsun’dan sonra Türkiye’de faaliyet gösteren 3. büyük radar üssü olarak hizmet vermeye başlamıştı. Ordu-Sarp arasındaki sahildeki 200 kilometrelik alanda kapsama alanına giren hava kütlelerinin izlenebileceği sistem ile bölgede ani sellere karşı en az 2 saat önceden bilgi elde edilebiliyor. Bulutun yönü, güzergahı ve ne kadar yağış bırakacağı artık lokal olarak tespit edilirken, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi için ekonomik ve can kayıplarına yol açan sel felaketleri en az 2 saat öncesinden öğrenilerek gerekli uyarıların yapılması mümkün oluyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.