Trabzon Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uzungöl’deki turizm işletmecilerinden Koşon Deresi uyarısı

TRABZON’UN ÇAYKARA İLÇESİNDEKİ DÜNYACA ÜNLÜ TURİZM MERKEZİ UZUNGÖL’DE DÜN ÖĞLEDEN SONRA ETKİLİ OLAN ŞİDDETLİ YAĞIŞ SONRASINDA DAĞLARDAN GELEN ÇAMUR VE TAŞLAR KOŞON DERESİ’NDE ADETA SU GİBİ AKARKEN, YÖREDEKİ TURİZM İŞLETMECİLERİN DAHA BÜYÜK FELAKETLERİN YAŞANMAMASI İÇİN DERE İÇİN TEDBİR ALINMASINI İSTEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uzungöl’deki turizm işletmecilerinden Koşon Deresi uyarısı
143 views
11 Ağustos 2021 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de dün öğleden sonra etkili olan şiddetli yağış sonrasında dağlardan gelen çamur ve taşlar Koşon Deresi’nde adeta su gibi akarken, yöredeki turizm işletmecileri daha büyük felaketlerin yaşanmaması için dere için tedbir alınmasını istedi.

Dün saat 16.00 sularında başlayan ve 15-20 dakika etkili olan şiddetli yağış Uzungöl’ün Karester Yaylasının altında bulunan dere kaynağındaki yamaçlarından akan Koşon Deresi’ni hareketlendirdi. Derenin dağlardan getirdiği çamur ve taşlar nedeniyle Klazomat-Karester Yolu bir süreliğine ulaşıma kapandı. Kapanan yolda Klazomat mevkinde bulunan yerli ve yabancı turistlerin araçları bir süre bölgede mahsur kalırken, yolun Çaykara Belediyesi’nin iş makineleri tarafından açılması ile araçlar bölgeden ayrıldı. Bu sırada yörede bulunan çok sayıda Arap turistin büyük şaşkınlık yaşadığı, bazılarının ağladığı gözlendi.

Yöre halkı geçmişte Uzungöl’ün oluşumuna neden olan set ve heyelanlara Koşon Deresi’nin neden olduğunu hatırlatarak bölgede tedbir alınmasını istediler. Uzun süreli bir yağışın daha büyük tehlikeye sebep olabileceği endişesinin yöre halkını tedirgin ettiğini belirten turizm işletmecilerinden Orhan Öztürk “Dün 16.00 sıralarında 10 dakikada yağan yağmurla bu dere çamur ve taş aktı, taştı. Büyük bir tehlike oluşturabilecek bir dere. Devlet yetkililerimizin buraya bir önlem almalarını istiyoruz. Çünkü geçmişte de büyük heyelan ve su taşkınlarına neden olmuş bir deredir” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.