Trabzon Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trabzon’un her ilçesi ayrı bir tarihe tanıklık ediyor

TRABZON’UN MAÇKA İLÇESİNDE AKADEMİSYENLER TARAFINDAN YAPILAN ÇALIŞMADA DEMİR ÇAĞINA TARİHLENDİRİLEN KOLONİ KENTİNE DAİR YAPILAR TESPİT EDİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Trabzon’un her ilçesi ayrı bir tarihe tanıklık ediyor
185 views
14 Mart 2021 - 12:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trabzon’da son dönemde yapılan tarihi araştırmalar ve kazılar şehrin hemen hemen bir çok noktasında farklı dönemlere ait tarihi kalıntıların ortaya çıkmasını sağladı. Son olarak geçtiğimiz ay Trabzon’un Ortahisar ilçesindeki bir otopark inşaatı sırasında Roma İmparatoru Hadrianus dönemine ait şehrin ilk surları ortaya çıkarken, ardından geçtiğimiz hafta ise Düzköy ilçesi Koskarlı Mağarası’nda bir süredir yapılan araştırmalarda 13 bin yıl öncesine ait çakmak taşı ve obsidyenler tespit edildi. Son olarak ise Maçka ilçesinde Demir Çağı’na ait koloni kentinin izlerini bulundu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü akademisyenlerinin Trabzon’un tarihine ışık tutmak için yaptıkları çalışmalar sürüyor. 2018 yılında başlatılan yüzey araştırma projesi kapsamında Maçka ilçesinde yapılan çalışmada Horhor tepesinde duvar sıraları bulundu. İlçedeki Galyan ve Altındere Vadileri arasında bulunan yapıda demir çağına tarihlendirilen duvar sıralarının 98 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde ve yer yer 4 metrelik yüksekliğe kadar çıkabildiği tespit edilirken, akademisyenler bu duvarın bir yerleşim alanıyla ilişkili olabileceğini düşünüyor. M.Ö. 7. ve 8. yüzyıl arasında yapıldığı düşünülen yapı ile ilgili çalışmalarını genişleten akademisyenler Trabzon’da bir koloni kentinin olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden Doç. Dr. Serkan Demirel, ilçede erken demir çağına tarihlendirilebilecek bazı alanlar tespit ettiklerini söyledi. Demirel “Trabzon yüzey araştırma ekibi olarak çalışmamızı 2 yıldır sürdürüyoruz. Araştırmanın amacı Trabzon’da klasik dönem öncesini bulabilmek, tarihlendirebilecek alanlar bulabilmek. Bu konuda Maçka’da iki yıldır yoğunlaşmış durumdayız. Maçka’da Galyan Vadisi ile Altındere Vadisi arasında bulunan sırt üzerinde muhtemelen birkaç noktada klasik dönem öncesi olabilecek demir çağı olduğunu düşündüğümüz hatta erken demir çağına tarihlendirilebilecek bazı alanlar tespit ettik. Bu ne almama geliyor? Trabzon’da M.Ö. kimilerine 8. yüzyıl, kimilerine göre 7. yüzyıl da başlayan kolonizasyon var. Bir koloni kenti olarak kuruluyor Trabzon. Aslında bu dönemde bölgede yaşayan yerli halklar varmış. Bu halkları biz eski yazılı metinlerden biliyoruz Yunanca ve Latince metinlerde. Bu yerel halklardan bahsediyor” dedi.

“Bu duvarın muhtemel bir yerleşim alanıyla ilişkili olabileceğini düşünüyoruz”

Horhor tepesinde bulunan duvar sırtıyla ilgili mimari çiziminde yapıldığını kaydeden Demirel, “Maçka’da tespit etmiş olduğumuz bu alanlar muhtemelen bu yerel topluluklarla ilişkilendirilebilecek alanlardır. Bu sırt üzerinde toplam üç nokta dikkatimizi çekiyor. Bunlar içerisinde özellikle de Horhor tepe ve bu tepe üzerinde bulunan duvar önemli. Horhor tepe üzerinde yaklaşık 98 metre uzunluğunda 2 veya 3 metre genişliğinde yer yer 4 metrelik yüksekliğe kadar çıkabilen bir duvar bulunuyor. Bu duvarın muhtemel bir yerleşim alanıyla ilişkili olabileceğini düşünüyoruz. Bu duvarın mimari çizimi de yapıldı. Ekibimizden Dr. Sinan Kılıç bu alanın çizimini yaptı. Şu an alan üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Bu yerel topluluklardan herhangi birisiyle ilişkilendirilebilir. Yerel topluluklar Trabzon haritasının geneline yayılmış durumda. Hangi halk hangi bölgede yaşıyor bunlar tartışmalı konulardır. Bu Yunanca ve Latince metinlerde bu halklarla ilgili verilen bilgilerle bu sırt üzerinde bulduğumuz bu alanlar özellikle de Horhor tepe üzerindeki duvar birbiriyle paralellik gösteriyor. Bu açıdan eşleştirilebilir. Çalışmalar henüz devam ediyor 2 yıldır arazide çalışıyoruz. Muhtemelen önümüzdeki 3-4 yıl daha bu çalışmalar devam edecektir. Bu çalışmaların sonucunda daha net konuşmak mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.